انواع بیماری های لثه

در طول زمان، بیماری لثه سبب جدا شدن از لثه دندان شده و در نهایت باعث ایجاد فاصله بین دندان ها و لثه می گردد. جرم در فواصل بین دندان ها و لثه تشکیل شده و باعث ضعیف شدن استخوان های اطراف دندان می شود. بیماری لثه، بیماری شایعی است. بسیاری از افراد در مراحل اولیه این بیماری به سر می برند که با مراقبت های صحیح دهان و دندان قابل درمان هستند اما اگر به بیماری لثه اهمیت داده نشود می تواند باعث تحلیل استخوان فک شده و نهایتاً منجر به از دست دادن دندان ها شود. در حالی که لثه بیمار قرمز، شل و به راحتی خونریزی میکند، به طوری که ممکن است هنگام خواب خون روی بالش ریخته شود و گاهی لثه دچار افزایش حجم می شود ایجاد بوی دهان می کند.

انواع بیماری های لثه

پریودنتال: بیماری پریودنتال یا التهابات لثه‌ای به دلیل عفونت لثه و استخوان اطراف دندان‌ها بوجود می‌آید. علائم اولیه‌ی این بیماری که نشان‌دهنده‌ی آلودگی لثه با باکتری است، خونریزی و متورم شدن لثه‌ها می‌باشد. در صورت عدم درمان این بیماری، امکان گسترش آن و در نهایت از بین رفتن دندان و لثه‌ی شما وجود دارد.

سیاه شدن لثه‌ها: سیاه شدن لثه و یا تغییرات دیگر روی لثه، ممکن است به دلیل بهداشت دهان و دندان، سیگار کشیدن، مصرف برخی داروها و... باشد. لثه یک بافت با استحکام است که در اطراف دندان قرار دارد و نگهداشتن دندان‌ها در جای خود، وظیفه‌ی آن است. در برخی از موارد تغییر رنگ لثه، طبیعی است ولی در بعضی موارد ممکن است نشانه‌ای از بیماری لثه باشد.

سفید شدن لثه: وقتی دهان و دندان شما از سلامت کامل برخوردار باشد، لثه‌ها به رنگ صورتی و کاملا پایدار هستند. اما گاهی اوقات عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، رنگ لثه‌ها را به رنگ سفید تغییر می‌دهد و یا دچار زخم و التهاب می‌شود.

آبسه دندان: آبسه، غده‌ای عفونی و چرکی است که در اطراف ریشه‌ی دندان تشکیل می‌شود. معمولا آبسه بعد از پوسیده شدن دندان بوجود می‌آید. آبسه دندان بعد از مدتی می‌تواند به عاج و مینای دندان آسیب برساند.

بیماری لوکوپلاکیا: این بیماری باعث بوجود آمدن لکه‌های سفید روی لثه، پوشش دهان و زبان می‌شود. بعضی از فعالیت‌های تحریک‌کننده دهان مثل سیگار کشیدن باعث لوکوپلاکی می‌شوند.

عقب رفتگی لثه: با بالا رفتن سن، ممکن است لثه‌ها به عقب رانده شوند و یا به تدریج از بین بروند که باعث قرار گرفتن ریشه دندان در معرض نور می‌شوند. با قرار گرفتن ریشه دندان در معرض نور، شرایط برای پوسیدگی دندان فراهم خواهد شد.

 

خواندن 1533 دفعه