×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 6315
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 4450

بخش تخصصی ارتودنسی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
بخش تخصصی ارتودنسی - 5.0 out of 5 based on 3 votes

 لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آنها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد.  تشخیص پیشگیری و درمان توسـط دندانپزشکان متخـصص ارتودنـسی انجام می گردد. ارتودنسی به دو صـورت ثابت و متحرک است. ارتودنسی ثابت در مقایسه با ارتودنسی متحرک، در ناهنجاری های پیچیده تر انجام می شود. این درمان با چسباندن سیم و براکت های ارتودنسی به دندان ها انجام شده و در دهان ثابت است. مدت درمان بطور تقریبی از ۶ ماه تا ۳ سال می باشد.

اگر بخواهیم ریشه کلمه ارتودنسی را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که ارتودنسی از دو کلمه ارتو  و دنسی تشکیل شده است که ارتو به معنای صاف کردن و دنسی به معنای دندان می باشد ارتودنسی یکی از تخصص ها و علم های وسیع در دندانپزشکی می باشد.

درمان های ارتودنسی مثل استفاده از براکت ها برای منظم کردن دندان هایی که کج شده و یا به درستی کنار هم قرار نگرفته اند، استفاده می شود. با استفاده از ارتودنسی می توان این مشکلات را رفع نمود. تمیز کردن دندان های کج، کار سختی می باشد و همین موضوع با گذشت زمان موجب پوسیدگی دندان ها شده و یا بیماری های لثه را به دنبال خواهند داشت. متخصص ارتودنسی با کمک عکس برداری و یا ابزار های دیگر نیاز شما به ارتودنسی را تشخیص خواهد داد.

همان طور که واقف هستید ارتودنسی یکی از تخصص های مهم و کاربردی در رشته دندانپزشکی می باشد در حالت کلی این تخصص برای تشخیص و درمان بی نظمی ها و ناردیفی های اجزای ناحیه فک سر می باشد این تخصص دندان ها و فک هایی را که در جای نامناسبی قرار می گیرند را اصلاح می کند دلیل انجام این کار علاوه بر زیبایی که دارد سبب می شود دندان و دهان از بهداشت بالایی برخوردار باشد زیرا در صورتی که دندان ها از یکدیگر فاصله داشته باشند سبب می شود انواع خوراکی ها در بین دندان ها قرار بگیرد که همین امر سبب پوسیدگی و ایجاد انواع بیماری ها در دهان افراد می باشد.

انواع ارتودنسی

1- ارتودنسی ثابت با براکت های سنتی: ارتودنسی ثابت با براکت های سنتی یکی از روش های ارتودنسی دندان می باشد که در این روش براکت های استفاده شده از جنس استنلس استیل درجه بالا می باشند و در ساختار و وزن های سبکی ساخته می شوند که اتصال آن ها از طریق یک سیم می باشد.

2- ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی: این روش از ارتودنسی نیز مانند رو ارتودنسی با براکت های سنتی می باشد تنها تفاوتی که این دو روش با هم دارند در این است که ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی همان طور که از نامش پیداست از جنس سرامیک می باشد و شفاف و روشن است این روش را بیشتر افراد بزرگسال انتخاب می کنند زیرا براکت های استفاده شده در این روش بسیار شفاف می باشد و نسبت به سایر روش ها این براکت ها کمتر دیده می شود.

3- ارتودنسی دیمون: در این نوع از ارتودنسی تنظیمات به صورت خودکار انجام می گیرد در این نوع روش از مکانیزم کشویی استفاده می شود و یکی از مهم ترین مزایایی که این روش دارد این است که تمیزکاری دندان ها بسیار آسان است.

4- ارتودنسی زبانی (لینگوال): در این روش از ارتودنسی براکت ها و سیم ها در قسمت داخلی دندان گذاشته می شوند.

5- ارتودنسی نامرئی و متحرک: در این روش از ارتودنسی از پلاستیک های شفاف استفاده می شود که قابلیت جابه جایی نیز دارد در ضمن بهتر است بدانید که این پلاستیک ها باید هر دو هفته یه بار تعویض شوند.

6- ارتودنسی فانکشنال: این روش نیز یک نوع ارتودنسی متحرک می باشد که برای کودکان استفاده می شود.

اهداف استفاده از ارتودنسی دندان

1- ارتودنسی فاصله بین دندان ها را از بین می برد.

2- با استفاده از ارتودنسی می توان دندان های کج را صاف کرد.

3- از ارتودنسی برای رفع مشکل عقب و جلو بودن فک استفاده می شود.

4- ارتودنسی سبب بهبود عملکرد دندان می شود.

5- اصلاح وضعیت فک و دندان‌ها جهت اطمینان از ردیف بودن و موقعیت درست آنها.

برای انجام ارتودنسی می توانید به کلینیک دندانپزشکی هومینا مراجعه کنید.

خواندن 5415 دفعه

موارد مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.