×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 4450
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 3124

بخش تخصصی اندو (درمان ریشه)

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
بخش تخصصی اندو (درمان ریشه) - 3.9 out of 5 based on 7 votes

الپ یا مغز دندان، منطقه ای نرم در مرکز دندان می باشد. در این منطقه علاوه بر عصب، عروق خونی نیز قرار دارد. وقتی عصب دندان به دلایل مختلف دچار ضایعه گردد، دندانپزشک برای نجات دندان، درمان ریشه (عصب کشی)می نماید. دندانپزشک با استفاده از تزریق موضعی، دندان را بی حس کرده و پوسیدگی تاج دندان را بر می دارد.

با استفاده از میله های بسیار باریک به نام فایل، اعصاب و عروق خونی ریشه را خارج می کند. دیواره کانال ریشه سوهان زده می شود تا هم باقیمانده بافت عصب خارج شود و هم کانال دندان وسیع تر گردد. سپس کانال ریشه شستشو داده می شود. پس از خشک کردن، کانال ریشه با مواد مخصوص کامل پر شده و تاج دندان بازسازی می شود. چون معمولا سطح وسیعی از تاج دندان تحلیل رفته است، با استفاده از پین های مخصوص استحکام تاج بیشتر می گردد. 

ریشه‌درمانی یا اندودنتیکس یکی از 9 تخصص دندان‌پزشکی است که انجمن دندانپزشکی آمریکا آنها را تعیین کرده‌است و در سال ۱۹۶۳ میلادی به عنوان رشته تخصصی اندودانتیکس معرفی گردید . اندودانتیکس با مغز دندان (پالپ ) و بافت‌های پیرامون ریشه دندان سروکار دارد. اگر برای پالپ دندان مشکلی ایجاد شود باید با عمل درمان ریشه معالجه گردد.

درمان ريشه روشي جهت حفظ دنداني است كه ممكن است كشيده شود اگرچه درمان ريشه (اندو) ضريب موفقيت بالايي دارد ولي يك روش درماني بيولوژيكي است و نتايج آن را نمي توان تضمين نمود تقريبا 5 تا 10 درصد دندانهايي كه تحت درمان كانال ريشه بوده اند ممكن است بعدا به درمان مجدد كانال ريشه يا درمان جراحي انتهاي ريشه نياز پيدا كنند.

توصیه های لازم بعد از اندو دندان

1- در این نوع درمان بعد از اینکه اثر داروهای بی حسی از بین می رود کمی احساس درد در دندان ایجاد می شود که این درد ناشی از پرشدن ریشه می باشد البه بهتر است بدانید که این نوع درد بعد از چند روز برطرف می شود اگر این درد بسیار وخیم بود و درمان نشد بهتر است برای درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

2- در درمان ریشه تا زمانی که احساس درد دارید از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارد جلوگیری کنید زیرا می تواند عوارض شدیدی را در پی داشته باشید.

3- دندان های مورد درمان را مطابق معمول مسواک بزنید و تمیز نگه دارید.

4- اگر متوجه شدید که میزان زیادی از پانسمان دندانتان خارج شده است حتما به پزشک خود مراجعه کنید زیرا این مسئله می تواند دردسر ساز باشد.

مزایای بخش تخصصی اندو 

1- استفاده از اندو سبب حفظ دندان های طبیعی می شود.

2- استفاده از اندو زیبایی دندان های شما را از بین نمی برد بلکه سبب حفط و افزایش زیبایی دندان های شما می شود.

3- طول درمان این نوع درمان بسیار کوتاه می باشد به گونه ای که می توان آن را یک روزه انجام داد.

4- این روش بسیار کاربردی و مقرون به صرفه می باشد.

5- درد ندارد که همین موضوع یکی از بهترین و مهم ترین مزایای اندو می باشد که سبب شده است افراد بسیاری به آن روی آورند.

6- این روش از کج شدن دندان ها جلوگیری می کند. 

خواندن 8061 دفعه

موارد مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.