فرآیند قرار دادن ایمپلنت دندان

عمل جراحی ایمپلنت دندان معمولاً یک عمل جراحی سرپایی است که با مراحل بهبودی بین زمان انجام می شود. فرآیند قرار دادن ایمپلنت دندان شامل مراحل مختلفی از جمله:

آسیب دیدگی دندان
در صورت لزوم آماده سازی استخوان فک (پیوند استخوان)
قرار دادن ایمپلنت دندان
رشد و بهبودی استخوان
قرار دادن اباتمنت
قرار دادن دندان مصنوعی
کل فرآیند می تواند ماه ها از ابتدا تا به پایان برسد. بیشتر آن زمان به بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد. بسته به وضعیت شما ، رویه خاص انجام شده یا مواد مورد استفاده ، بعضی مواقع می توان برخی مراحل را با هم ترکیب کرد.

 در صورت نیاز به پیوند استخوان
اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد ، ممکن است قبل از انجام عمل جراحی کاشت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید. به این دلیل است که عمل جویدنی قدرتمند دهان شما فشار زیادی به استخوان شما وارد می کند و اگر نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند ، احتمالاً عمل جراحی از بین خواهد رفت. پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای کاشت ایجاد کند.
چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. گزینه ها ممکن است شامل پیوند استخوان طبیعی باشد ، مانند مکان دیگری در بدن شما ، یا پیوند استخوان مصنوعی مانند مواد جایگزین استخوان که می تواند ساختارهای حمایتی برای رشد استخوان جدید باشد. با پزشک خود در مورد گزینه هایی که برای شما بهتر خواهد بود صحبت کنید.
ممکن است استخوان پیوندی چندین ماه طول بکشد تا استخوان جدید پیوندی برای پشتیبانی از کاشت دندان ایجاد شود. در برخی موارد ، شما فقط نیاز به پیوند استخوان جزئی دارید ، که می تواند همزمان با عمل جراحی کاشت انجام شود. وضعیت فک شما نحوه عملکرد شما را تعیین می کند.

قرار دادن ایمپلنت دندان
در حین جراحی برای قرار دادن کاشت دندان ، جراح دهان شما برای باز کردن لثه و در معرض استخوان برش ایجاد می کند. سوراخ ها به استخوان حفر می شوند که در آن قسمت فلزی کاشت دندان قرار می گیرد. از آنجایی که این پست به عنوان ریشه دندان عمل می کند ، در اعماق استخوان کاشته می شود.
در این مرحله ، هنوز شکافی وجود دارد که دندان شما از دست می رود. در صورت لزوم می توان یک نوع پروتز جزئی موقت و موقت را برای ظاهر در نظر گرفت. شما می توانید این پروتز را برای تمیز کردن و در حالی که خواب هستید حذف کنید.

هنگامی که پست کاشت فلز در استخوان فک شما قرار می گیرد ، استخراج ترکیب (اوس-ای-او-در-تو-GRY-اج) شروع می شود. در طی این فرآیند ، استخوان فک با سطح ایمپلنت دندانی رشد کرده و متحد می شود. این فرایند ، که می تواند چند ماه طول بکشد ، به ایجاد یک پایه محکم برای دندان مصنوعی جدید شما کمک می کند - دقیقاً مانند ریشه برای دندانهای طبیعی شما.

قرار دادن اباتمنت
وقتی Osseointegration به پایان رسید ، ممکن است شما نیاز به عمل جراحی اضافی برای قرار دادن جابجایی - قطعه ای که در نهایت تاج به آن وصل خواهد شد. این جراحی جزئی به طور معمول با بی حسی موضعی در یک مرکز سرپایی انجام می شود.

برای قرار دادن اباتمنت:

جراح دهان و دندان شما مجدداً لثه شما را در معرض کاشت دندان قرار می دهد
abutment به ایمپلنت دندان متصل است
سپس بافت لثه بسته شده است ، اما هنوز تمام نشده است
در بعضی موارد ، هنگام کاشت پست ، abutment به پست فلزی ایمپلنت دندان وصل می شود. این بدان معنی است که شما به یک عمل جراحی اضافی احتیاج نخواهید داشت. از آنجا که خلط خارج از خط لثه است ، با این حال ، وقتی دهان خود را باز می کنید ، قابل مشاهده است - و تا زمانی که دندانپزشک شما پروتز دندان را کامل کند ، به این صورت خواهد بود. بعضی از افراد آن ظاهر را دوست ندارند و ترجیح می دهند که فرورفتگی در یک روش جداگانه قرار گیرد.

بعد از گذاشتن محل قطع عمل ، لثه شما باید حدود دو هفته قبل از اتصال دندان مصنوعی بهبود یابد.

دندان های مصنوعی جدید خود را انتخاب کنید
پس از بهبود لثه ها ، برداشت های بیشتری از دهان و دندان های باقی مانده خواهید داشت. از این برداشت ها برای ساخت تاج استفاده می شود - دندان مصنوعی واقع بینانه شما. تاج را نمی توان تا زمانی که استخوان فک شما به اندازه کافی قوی باشد تا از استفاده از دندان جدید پشتیبانی کند.

شما و متخصص دندانپزشکی خود می توانید دندان مصنوعی را انتخاب کنید که قابل جابجایی ، ثابت یا ترکیبی از هر دو باشد:

قابل جابجایی این نوع شبیه به یک پروتز متحرک معمولی است و می تواند یک پروتز جزئی یا کامل باشد. حاوی دندانهای سفید مصنوعی است که توسط آدامس پلاستیکی صورتی احاطه شده است. این قاب روی یک قاب فلزی نصب شده است که به کاشت ایمپلنت متصل شده است و به راحتی در جای خود قرار می گیرد. می توان آن را به راحتی برای ترمیم یا تمیز کردن روزانه از بین برد.
درست شد. در این نوع ، یک دندان مصنوعی بطور دائم پیچ خورده یا سیمان شده روی یک کاشت ایمپلنت فردی است. شما نمی توانید دندان را برای تمیز کردن یا هنگام خواب پاک کنید. بیشتر اوقات ، هر تاج به ایمپلنت دندان خود متصل است. با این حال ، از آنجا که ایمپلنت ها بسیار استثنایی هستند ، در صورت اتصال به چندین دندان ، می توان یک دندان را جایگزین کرد.

بعد از عمل
چه جراحی کاشت دندان در یک مرحله و چه در چند مرحله انجام شود ، ممکن است برخی از ناراحتی های معمولی مرتبط با هر نوع جراحی دندان را تجربه کنید ، مانند:

تورم لثه و صورت شما
کبودی پوست و لثه شما
درد در محل کاشت
خونریزی جزئی
ممکن است بعد از جراحی کاشت دندان به داروهای درد یا آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید. اگر تورم ، ناراحتی یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از عمل بدتر شده است ، با جراح دهان خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از عمل ، ممکن است شما نیاز به خوردن غذاهای نرم داشته باشید در حالی که محل جراحی بهبود می یابد. به طور معمول ، جراح شما از بخیه هایی استفاده می کند که به خودی خود حل شوند. اگر بخیه های شما به خودی خود حل نمی شوند ، پزشک آنها را از بین می برد.

نتایج ایمپلنت دندان
بیشتر ایمپلنت های دندان موفقیت آمیز هستند. با این وجود ، بعضی اوقات استخوان به اندازه کافی به کاشت فلز نمی پیوندد. به عنوان مثال ، استعمال سیگار ممکن است به نارسایی و عوارض ایمپلنت کمک کند.

اگر استخوان نتواند به اندازه کافی فیوز شود ، ایمپلنت برداشته می شود ، استخوان تمیز می شود و می توانید طی حدود سه ماه دوباره این روش را امتحان کنید.

اگر می توانید به کارهای دندانپزشکی خود کمک کنید - و دندانهای طبیعی باقیمانده - اگر بیشتر ماندگار شوید:

بهداشت عالی دهان را تمرین کنید. درست مانند دندانهای طبیعی خود ، ایمپلنت ها ، دندان های مصنوعی و لثه را تمیز نگه دارید. برس های مخصوص طراحی شده مانند برس بین دندانی که بین دندان ها کشیده می شوند ، می توانند به تمیز کردن ناخن ها و لاله های اطراف دندان ها ، لثه ها و پست های فلزی کمک کنند.
مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای اطمینان از سلامتی و عملکرد صحیح ایمپلنت ها ، معاینات دندانپزشکی را انجام دهید و توصیه های مربوط به پاکسازی های حرفه ای را دنبال کنید.
از آسیب زدن به دندان ها خودداری کنید. وسایل سخت مانند یخ و آب نبات های سخت را که می توانند تاج های شما - یا دندانهای طبیعی شما - را بشکنند ، دوری کنید ، . از تنباکو و محصولات کافئین دا که باعث رنگ دار شدن دندان ها می شود خودداری نمایید. 

خواندن 1720 دفعه