×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 4450
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 3124

بخش تخصصی تشخیص و بیماری های دهان

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
بخش تخصصی تشخیص و بیماری های دهان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

بیماری های دهان و تشخیص تخصصی در دندانپزشکی است که در آن به عوامل بروز بیماری ها ی بافت نرم وسخت دهان می پردازد . بیماری های دهان و تشخیص در حد فاصل دندانپزشکی و پزشکی قرار گرفته است و یکی از شاخه های تخصصی رشته دندانپزشکی می باشد .

تخصصی در دندانپزشکی است که به امر تشخیص ناهنجاری ها و بیماری های بافت های نرم و سخت دهان می پردازد. این بیماری ها ممکن است ویژه حفره دهان باشد و یا بخشی از یک بیماری عمومی که علایم آن در ناحیه دهان بروز کرده است.

انواع بیماری های دهان

1- بیماری های عفونی: بیماری های عفونی یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به دهان می باشد بیماری های عفونی دهان خود دارای انواع مختلفی هستند که یکی از رایج ترین آن ها تبخال دهان می باشد تبخال ها در بیمارانی که در معرض ویروس هرپس قرار دارند رخ می دهد در بیماری های عفونی انواع دیگری همچون قارچ و ویروس های دیگر وجود دارد که این نوع از بیماری های عفونی در افرادی که  مبتلا به ویروس HIV هستند دیده می شود.

2- حفره های دندان: یکی دیگر از بیماری های دهان رایج حفره های دندان و یا همان پوسیدگی های دندان می باشد پوسیدگی ها به پوشش محافظت کننده دندان آسیب می رسانند همان طور که می دانید پوشش دندان جزء مینا و زیبایی دندان ها می باشد که اگر دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی شود زیبایی و مینای دندان ها از بین می رود بهتر است این نوع بیماری ها در مراحل اولیه درمان شود زیرا اگر به آن بی توجهی شود سبب می شود حفره ها بزرگ تر شوند و علاوه بر اینکه سبب ایجاد درد بسیاری می شود سبب نابودی و از بین رفتن دندان ها نیز می شود.

3- ورم لثه: بیماری ورم لثه همان التهاب بافت لثه می باشد این نوع از بیماری دهان با ایجاد پلاک بر روی دندان ها ایجاد می شود پلاک ها به گونه ای می باشند که باکتری های موجود در آن با قندی که در مواد غذایی موجود می باشد ترکیب می شوند و اسید تولید می کنند که این اسید تولید شده به سطوح دندان و لثه ها حمله می کند و بیماری هایی همچون ورم و التهاب لثه ایجاد می کند.

4- بیماری پریودنتال:  این نوع بیماری به لاین شکل می باشد که بر روی لثه و استخوان هایی تاثیر می گذارد که دندان ها را در جای خود نگه می دارد این نوع بیماری به گونه ای عمل می کند که سبب ضعیف شدن لثه ها می شود و در نهایت دندان ها را از بین می برد.

5- سرطان دهان: یکی از خطرناک ترین بیماری های دهانی، سرطان دهان می باشد سرطان دهان به معنای رشد غیرطبیعی و گسترش سلول های موجود در حفره دهان می باشد سرطان دهان می تواند در بخش های زیر اتفاق بیفتد:

1- درون لب ها و گونه ها

2- لب ها

3- لثه

4- زبان

5- غدد بزاقی

6- کف دهان 

7- پشت نای

8- لوزه

9- سقف دهان

برای درمان انواع بیماری های دهان، می توانید به کلینیک دندانپزشکی هومینا مراجعه کنید.

 

خواندن 5021 دفعه

موارد مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.