×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 3124

بخش تخصصی رادیولوژی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
بخش تخصصی رادیولوژی - 5.0 out of 5 based on 2 votes

رادیوگرافی های دندان برای مشخص کردن دندان های شکسته، استخوان های آسیب دیده، پوسیدگی، آبسه های دندانی، کیست ها، بررسی مفصل، بررسی رابطه استخوان ها و خیلی موارد دیگر کاربرد دارد.

رادیوگرافی یکی از روش های تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از آن میتوان به نحوی درون بدن انسان را دید و از بعضی بیماری های آن اطلاع پیدا کرد. این روش با استفاده از تابش اشعه ایکس به قسمتی از بدن انسان میتواند تصویر مورد نیاز را تهیه کند

رادیوگرافی‌های دندان برای مشخص کردن دندان‌های شکسته، استخوان‌های آسیب دیده، پوسیدگی، آبسه‌های دندانی، کیست‌ها، بررسی مفصل، بررسی رابطه استخوان‌ها و خیلی موارد دیگر کاربرد دارد. 

رادیوگرافی‌های معمول دندانپزشکی تنها حدود پنج میلی رم اشعه وارد دهان و فک می‌کنند. لذا اگر بیش از 1000 رادیوگرافی از این نوع تهیه شود، خطر ایجاد عوارض وجود خواهد داشت.

هر فردی به طور طبیعی به میزان تقریبی 350 میلی رم از اشعه‌هایی که در محیط وجود دارد را به طور سالانه جذب می‌کند. لذا با احتساب اشعه‌های محیطی، هر فرد حتی می‌تواند تا 70 بار از تمام دندان‌ها رادیوگرافی در سال تهیه کند.

کاربرد رادیولوژی

همان طور که می دانید از رادیولوژی برای ارزیابی و تشخیص نوع بیماری افراد استفاده می شود در حقیقت رادیولوژی اختلالات و آسیب های گوناگونی را تشخیص می دهد که برخی از این موارد به شرح زیر می باشد:

1- با استفاده از رادیولوژی می توان عکس های رنگی با کنتراست انجام داد که با این عکس ها پزشک به راحتی می تواند نوع آسیب دیدگی را تشخیص دهد.

2- از رادیولوژی برای تشخیص شکستگی ها می توان استفاده کرد.

3- در صورتی که در ستون فقرات تغییراتی شکل گرفته باشد با استفاده از رادیولوژی می توان به طور دقیق میزان درجه انحنا را مشخص کرد.

4- با استفاده از رادیولوژی می توان عکس از ریه تهیه کرد.

5- از رادیولوژی می توان برای بررسی های ساده شکم، ریه، روده، معده و ... استفاده کرد.

6- برای تشخیص لغزش ستون فقرات و یا مهره کمر می توان از رادیولوژی استفاده کرد.

و...

انواع رادیولوژی

1- رادیولوژی تشخیصی: این نوع از رادیولوژی شامل رادیولوژی عمومی مغز و اعصاب، شکمی، قفسه سینه، کودکان، پستان و ... می باشد در حقیقت این روش از رادیولوژی در رابطه با مشکلاتی که درون ساختار بدن برای فرد اتفاق می افتد به پزشک در شناسایی و تشخیص کمک می کند.

2- رادیولوژی مداخله ای: در این روش از رادیولوژی پزشکان برای افرادی که دارای شرایط غیر سرطانی هستند ارائه درمانی می کنند.

برای انجام رادیولوژی می توانید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

 

خواندن 5137 دفعه

موارد مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.