×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 4450
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 3124
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 6315

تشخیص پوسیدگی دندان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پوسیدگی دندان در اثر تحلیل و سایش مینای دندان به وجود می آید، مینا سخت ترین لایه سطحی دندان است که به رنگ سفید می باشد، در صورتیکه بهداشت دهان و دندان نادیده گرفته شود، تجمع بیش از حد باکتری ها در نهایت موجب تشکیل پلاک دندان و در مرحله بعدی تارتارها خواهد شد، در ادامه بیشتر در خصوص پوسیدگی دندان خواهید خواند.

تشخیص پوسیدگی دندان

 تارتار و پلاک ها در طی زمان مینای دندان را تحلیل برده و موجب بروز سوراخ ها و حفراتی به روی آن می شوند، اگرچه ایجاد آنها سال ها و ماه ها طول خواهد کشید ولی در صورت عدم تشخیص به موقع می توانند مشکلات جدی تری مانند عفونت استخوان، بیماری های لثه و.. را در پی آورند، اگرچه خود شخص نیز ممکن است با مشاهده برخی علائم متوجه پوسیدگی شود ولی این تشخیص سطحی بوده و برای آگاهی نسبت به تمام ابعاد پوسیدگی حتما نیاز به مراجعه به دندانپزشک می باشد، وی در اولین مرحله وضعیت فیزیکی داخل دهان و دندان بیمار را بررسی می کند، اگر احساس دندان درد دارید و یا به روی دندان خود لکه های قهوه ای و زرد می بینید، می توانید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

معاینه تاکتایل و لمسی

بعد از مشاهده ساختاری، در این مرحله دندانپزشک با لمس دندان ها اقدام به تشخیصی دقیق تر از وجود سوارخ ها و حفره ها می کند، در این خصوص پروب ها نیز می توانند اندازه و عمق حفره ها را بهتر مشخص کنند، ممکن است دندانپزشک فلوراید را برای دندانی که پوسیدگی آن خیلی پیش نرفته است توصیه کند.

پرتونگاری با X-Rays

گاهی برای تعیین دقیق تر ابعاد پوسیدگی پروب ها نمی توانند کافی باشند و در چنین شرایطی دندانپزشک از اشعه ایکس کمک می گیرد، به این وسیله ساختارهای ریشه دندان و عروق اطراف آن نیز مشاهده خواهند شد.

اگر احساس می کنید دندان شما دچار پوسیدگی شده می توانید به متخصصین کلینیک دندانپزشکی هومینا مراجعه نمایید. 

خواندن 1520 دفعه

موارد مرتبط

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.