ایمپلنت فوری

در بعضی موارد خاص اگر شرایط خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست درمان تا ۲۰% افزایش می یابد. برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد و تراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی ۶۰ نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد. ایمپلنت فوری فقط برای ۵ دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند. بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض میشود.

 شرایط لازم برای ایمپلنت فوری
• ۵ دندان قدام بالا و یا فک پایین بصورت گروهی یا تک تک وجود حداقل ۶ میلیمتر عرض استخوان
• وجود حداقل ۱۳ میلیمتر طول مفید استخوان
• تیپ یک یا دو یا حداکثر ۳ استخوانی
• گیر اولیه ۳۵ الی ۶۰ نیوتن
• رعایت بهداشت دهان ودندان
• عدم وجود براکسیزم

درصد موفقیت ایمپلنت دندانی چقدر است؟
موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۷% دیده شده، در ۳% موارد بجای پیوند استخوان بافت لثه ای به ایمپلنت دندان میچسبد و در این موارد بایستی ایمپلنت دندانی خارج شده و مجددا ایمپلنت جدید کاشته شود. علت این پدیده وارد شدن ضربه به ایمپلنت دندان است که منجر به تکان خوردن ایمپلنت و جوش نخوردن آن به استخوان میشود. همانطور که میدانیم برای جوش خوردن استخوان باید هیچ حرکتی وجود نداشته باشد بنابراین وارد شدن فشار به ناحیه میتواند منجر به جوش نخوردن ایمپلنت دندان شود.

از دیگر مواردی که ممکن است پیش بیاید این است که بدن بیمار واکنش جسم خارجی نشان دهد و آنرا پس بزند این پدیده بسیار نادر است و اگر پیش بیاید میتوان دو ماه صبر کرد و دوباره کار را تکرار کرد و امیدوار بود بدن آنرا بپذیرد. بهداشت دهان و دندان از شاخص های بسیار مهم در موفقیت است. استعمال دخانیات از موارد عدم موفقیت میباشد.روند و طول درمان ایمپلنت دندانی
جلسات ملاقات با بیمار از ابتدا باید تشریح شود برای مثال کاشت یک واحد دندان در فک بالا به ترتیب زیر است : 
جلسه اول کاشت فیکسچر روز ۱
جلسه دوم بازکردن بخیه بعد از دو هفته روز ۱۵
جلسه سوم چکاپ دو ماه بعد روز ۷۵
جلسه چهارم بستن هیلینگ دوماه ونیم بعد روز ۱۵۰
جلسه پنجم قالبگیری بعد از پانزده روز روز ۱۶۵
جلسه ششم امتحان فریم پنج روز بعد روز ۱۷۰
جلسه هفتم تحویل پروتز پنج روز بعد روز ۱۷۵
این حداقل زمان لازم است اگر چینی قبل از گلیز امتحان شود و اگر چسب موقت زده شود دو جلسه اضافه می شود برای فک پایین این زمان دو ماه کوتاه تر است.

در صورتی که دو فک با هم احتیاج به ایمپلنت داشته باشد حتما باید با فک بالا شروع کرد. میتوان یک ماه صبر کرد و بعد کار فک پایین را شروع کرد و نهایتا پنج ماه بعد از جراحی اول اقدام به بستن هیلینگ کرد.

 

خواندن 1091 دفعه